خانه / زندگی دیجیتالی / لباس جادویی برای زندگی در فضا

لباس جادویی برای زندگی در فضا

n82843205-72202148محقق ایرانی دانشگاه فلوریدا لباسی به نام “لباس شاد” برای فضانوردان طراحی کرده که با لباس انها ادغام و قابلیت تغییرات فوری بر حسب نیاز کاربررا دارد.

به گزارش ویتنا،استادان دانشگاه پلی تکنیک فلوریدا، دکتر آرمان سرگلزایی و دکتر ملبا هورتون محصولی با نام لباس شاد(پوست حسگردار هوشمند Smart Sensory Skin یاS3)راابداع کردند.این لباس شبکه ای، حسگرهای بی سیمی دارد که تغییرات وضعیت فیزیکی فضانوردان را تشخیص و با تنظیم جزئی دما، وزن و سطوح اکسیژن می تواند سلامت روانی فضانوردان را تقویت کندوهمچنین این فناوری دارای وزن سبک و قابلیت تغییرات فوری بر حسب نیاز کاربر( ارگونومی ) است.

  • با اینکه فضانوردان برای مواجه با مشکلات روحی و جسمانی در فضا اموزش زیادی دیده اند اما عواملی مانند کمبودخواب، نور بیش از حد، جاذبه کم، ورزش ناکافی، دوری از عزیزان حفظ شرایط را سخت می کند بر همین اساس فناوری S3 با اندازه گیری فشار خون، ضربان قلب و زوایای مفصل، تنظیمات خودکاری را ایجاد وباعث کنترل سطوح شادی و استرس فضانوردان در فضا می شود.
    این فناوری با ادغام با لباس فضانوردان یک جریان دائمی از اطلاعات را بر اساس اندازه گیری هایی که انجام می دهد به پزشکان روی زمین ارسال کرده تا بتوانند بدن ان هارا کنترل کنند.
    این پروژه از سوی برنامه تحقیقاتی فضایی فلوریدا حمایت و با همکاری ناسا در حال توسعه است.

Print Friendly

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *