خانه / انعکاس / کمک نانو ذرات به درمان سرطان

کمک نانو ذرات به درمان سرطان

Capture+_2018-03-04-17-32-36محققان با کمک طلا نانوذراتی ساختند در که اینده  می‌توانند از ان به‌صورت مستقیم برای از بین بردن سلول سرطانی یا تصویربرداری استفاده کنند.

محققان مؤسسه‌ی فناوری جرجیای آمریکا و دانشگاه چین جنوبی با استفاده از نانوذراتی مودار مواد حساس به نور ساختند که می‌توان از آنها به عنوان نانوحامل استفاده کرد.

انها معتقد هستند که در آینده از این نانوحامل‌ها برای رهاسازی دارو به داخل تومور سرطانی استفاده خواهد شد .

Capture+_2018-03-04-17-31-27

از آنجایی که سطح این نانوذرات طلا مودار است، مواد شیمی‌درمانی را می‌توان به‌صورت شیمیایی و برگشت‌پذیر به سطح نانوذرات متصل کرد و در این شرایط، تابش نور باعث رهایی دارو از سطح ذرات می‌شود و خود ذرات نیز در اثر تابش نور گرم شده و موجب از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شوند.

طول موج ویژه‌ای از نور باعث شده تا این نانانوذرات از هم باز شوند و در صورت قرار دادن ترکیبات شیمی‌درمانی روی این نانوذرات، می‌توان آن‌ها را وارد تومور کرد و زمانی که داخل تومور شد، با تابش طول موج ویژه‌ای، ساختار پوشش موجود روی نانوذرات متلاشی و داروی شیمی‌درمانی رهاسازی می‌شود.

Capture+_2018-03-04-17-31-01

یکی دیگر از کاربردهای این نانوذرات این  است که می‌توان ترکیبات آبگریز و حساس به نور را با مواد جاذب آب ترکیب کرد و با این کار نانوذراتی به‌دست می‌آید که نسبت به نور حساس هستند

Print Friendly

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *