خانه / اخبار پربیننده / استقبال شهرداری تهران از ایده های جدید
noooavari (1)

استقبال شهرداری تهران از ایده های جدید

شهردار تهران با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی به شهروندان درباره مشکلات تهران، با اشاره به روش‌های تفکیک زباله گفت: به نظر می‌رسد باید در برخی روش‌ها تجدید نظر کنیم. ما آمادگی همکاری با کسانی که دنبال طرح ایده های جدید و کارآفرینی هستند را داریم.

پیروز حناچی شهردار تهران در مراسم معرفی برنامه‌های توسعه ناحیه نوآوری شریف که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با استقبال از تاسیس این ناحیه گفت: تجربه نشان میدهد، اگر در همین مسیری که تاکنون پیش رفتیم ادامه دهیم، به همین جایی می‌رسیم که هم اکنون در آن قرار داریم و این ضرورت را نشان میدهد که باید در مسیرهای خود نوآوری داشته باشیم.
او با بیان اینکه جامعه ما جوان است و بیش از ۵۰ درصد جمعیت کشور را جوانان تشکیل می دهند، افزود: اگر بتوانیم برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم، این جوانان برای ما تبدیل به فرصت می شوند در غیر این صورت، این مسئله ممکن است به تهدید تبدیل شود.
به گفته حناچی؛ با فعالیت هایی نظیر آنچه امروز درباره‌اش صحبت شد و دانشگاه شریف انجام میدهد می توان فرصت های بسیاری ایجاد کرد.
شهردار تهران، فضاهای ساخته شده در شهر را محصول سه لایه دانست و نخست سرمایه گذاران و موسسات مالی و اعتباری، دوم مدیران ارشد شهری و سوم منابع شهروندان و ساکنان شهر را تشکیل دهندگان این سه لایه عنوان کرد. به گفته او؛ فضاهای ساخته شده در شهر فصل مشترک این لایه‌ هاست است. اما اگر یکی از این لایه ها با کنار گذاشتن لایه های دیگر تصمیم گیری و اقدام کند، در فضاهای شهری فقدان تعادل ایجاد می شود.
حناچی به محوطه ای که برای نوآوری ها در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شده، اشاره کرد و گفت: اینکه این محیط در کنار دانشگاه شریف قرار دارد بسیار مناسب است و به طور قطع احتمال موفقیت بالا می رود. تمامی دانشگاه‌های بزرگ دنیا پیرامون خود شرکت‌های جدید و نوآور را شکل می‌دهند. البته شهرداری تهران از ساخت چنین محیط‌هایی استقبال می‌کند، به شرط آنکه در چارچوب آیین نامه‌های شهرسازی قرار بگیرد. در غیر این صورت باید با شهرداری منطقه هماهنگ کنیم اما در کل از این دست اقدام‌ها حمایت می‌کنیم.
او اینکه اکوسیستمی شکل بگیرد که همه کارآفرینان و دارندگان ایده‌های اشتغالزا در محیط آن رشد کنند، را اقدام بسیار مناسبی دانست که دانشگاه شریف آن را انجام داده است و اظهار امیدواری کرد که؛ سایر دانشگاه ها مثل دانشگاه تهران نیز اقدامات مشابهی انجام دهند.
شهردار تهران در ادامه به کمپین سه شنبه های بدون خودرو اشاره کرد و گفت: در مسیری که می آمدم دیدم که ایستگاه های دوچرخه در داخل دانشگاه قرار دارد و خوشحال شدم. سه شنبه‌های بدون خودرو یک تلنگر و نماد است برای اینکه بدانیم حال شهر ما خوب نیست و باید برای آن فکری کنیم.
او با ارایه آماری از میزان مرگ و میر در بیماری ها در تهران به دلیل آلودگی و ترافیک گفت: این آمارها نشان می‌دهد در تهران بیماری هایی مانند دیابت، فشارخون و بیماری‌های تنفسی بالاست. به طوری که دولت به صورت متوسط برای درمان این بیماری‌ها سه میلیارد دلار در سال هزینه می کند.

تغییر سبک زندگی شهروندان با سه‌شنبه های بدون خودرو
شهردار تهران با بیان اینکه سه شنبه های بدون خودرو برای این است که سبک زندگی در میان شهروندان ما تغییر کند، اظهار کرد: این کمپین برای این است که تحرک شهروندان به دلیل استفاده از وسایلی مانند دوچرخه افزایش باید و جامعه دانشگاهی ما که جوان و پرشور است می تواند در این راه نقش موثری داشته باشد. اگر دغدغه سلامت خود و خانواده خود را دارید مردم را ترغیب کنید که از وسایل حمل و نقل عمومی و یا وسایلی مانند دوچرخه استفاده کنند.
حناچی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: در دهه‌های اخیر در دنیا این تحول روی داده است؛ نخست، تمرکززدایی از قدرت و کوچک شدن دولت‌ها، دوم خروج صنایع بزرگ از شهرها و سوم توسعه بخش خصوصی و خروج صنعت از داخل شهرها که فضاهای بزرگی را ایجاد کرده است که هم اکنون متروک و بلااستفاده مانده است. مانند کارخانه سیمان ری که زمانی شهر تهران را با محصولات آن ساختند و امروز فضایی بلااستفاده و متروک است. از این محیط ها برای کارآفرینی می توان استفاده کرد. شهرداری هم از این مساله حمایت می کند.
شهردار تهران این را هم گفت که؛ البته همچنان که ما حمایت می کنیم انتظار داریم برخی از مشکلات مدیریت شهری در این محیط ها به بحث و بررسی گذاشته و برای حل آنها راه حل ارایه شود.
به گفته حناچی؛ به عنوان مثال ما روزانه در تهران ۹ هزار تن زباله و ۴۵ هزار تن زباله ساختمانی تخلیه می کنیم که باید برای آن فکری اندیشید. در شهرهایی مانند لندن فقط یک روز در هفته زباله‌ها جمع آوری می شود، چرا که بسیاری از زباله‌ها پیش از آن، تفکیک و تبدیل به ثروت شده است.
او با بیان اینکه در کشور ما برای تفکیک زباله تلاش‌هایی شده اما این تلاش ها نقدهای فراوان هم داشته است، افزود: به عنوان مثال نقد سطل‌های بزرگ زباله در خیابان ها و چهارراه‌ها خود، مانعی برای تفکیک زباله است؛ چرا که همه زباله در آن جمع می‌شود. به نظر می‌رسد باید در برخی روش‌ها تجدید نظر کنیم ما آمادگی همکاری با کسانی که دنبال طرح ایده های جدید و کارآفرینی هستند را داریم.
شهردار تهران با تاکید بر این موضوع که شاید لازم است در برخی زمینه ها اطلاع رسانی بیشتری انجام شود توضیح داد: به عنوان مثال مردم نمیدانند که در کشور ما چند برابر استاندارد جهانی زباله تولید می‌شود. و یا مثلا نمی‌دانند استفاده از کیسه‌های پلاستیکی چه خطرات و آسیب هایی در آینده برایمان خواهد داشت و ما باید در این زمینه ها اطلاع رسانی کنیم.
پس از سخنان شهردار تهران تفاهم نامه همکاری میان شهرداری منطقه ۲  و دانشگاه صنعتی شریف در زمینه استارت آپ‌ها امضا شد. همچنین شهردار تهران پس از پایان مراسم از برخی بخش‌های ناحیه نوآوری شریف بازدید کرد.

حناچی در حاشیه «رویداد ناحیه نوآوری شریف»:
ایده های تازه جوانان می تواند مشکلات کشور را حل کند
شهرنوشت: شهردار تهران با بیان اینکه استفاده از نیروی جوانان فرصتی است که می توان با زمینه سازی برای استقرار و فعالیت آنان، از این ظرفیت به خوبی بهره برد، گفت: ایده های تازه جوانان می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.
به گزارش خبرنگار شهرنوشت، پیروز حناچی در حاشیه «رویداد ناحیه نوآوری شریف» با حضور در جمع خبرنگاران با اعلام استقبال شهرداری تهران از ایجاد نواحی نوآوری گفت: از امکاناتی که در سطح شهر تهران می توان برای این مراکز ارائه داد، استفاده خواهیم کرد تا در این نواحی جوانان و دانشجویان با ارائه راه حل های خود مشکلات شهر تهران و مشکلاتی که کشور با آن مواجه است را حل کنند.
وی با بیان اینکه هر یک از این مشکلات که حل شود برای ما مفید خواهد بود، عنوان کرد: استفاده از نیروی جوانان فرصتی است که می توان با زمینه سازی برای استقرار و فعالیت آنان، از این ظرفیت به خوبی بهره برد. ایده های تازه جوانان می تواند بسیاری از مشکلات کشور را حل کند.

noooavari (2) noooavari (6) noooavari (12)
noooavari (3) noooavari (7) noooavari (13)
Print Friendly

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *